Opis i historia linii 305A Chałupki (PKP) - Bohumín

Uruchomiona po oddaniu do użytku 3 września 1849 roku mostu na rzece Odrze linia o przeznaczeniu pasażerskim i towarowym. Połączyła ona obecne Chałupki (wówczas Annaberg w Prusach) z Boguminem (wówczas Oderberg w Autro-Węgrzech). Most na Odrze został zniszczony już w roku 1866 przez wojska pruskie podczas wojny prusko-austriackiej, a odbudowany został w roku 1867. Również podczas powodzi w roku 1997, z powodu zapadnięcia się jego przęseł, ruch został zawieszony na dłuższy okres czasu.

Od 1 stycznia 1906 roku znalazła się pod zarządem państwowym, podobnie jak większość linii kolejowych C.K. Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda.

Jest to jednotorowy zelektryfikowany łącznik stacji w Chałupkach ze stacją Bohumín i najczęściej jest wykorzystywany przez pociągi osobowe Kolei Śląskich, które docierają nie tylko do granicznych Chałupek, ale i do bogumińskiej stacji. Sąsiaduje z linią 305C na większości swego ciągu. Linia nie posiada żadnych dodatkowych przystanków osobowych i stacji w swym przebiegu.

W oznakowaniu numerycznym opisywanych linii w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego stosujemy na naszym portalu Označení tratí podle tabulek traťových poměrů.
Copyright © Koleje Śląska Cieszyńskiego 2007-
km

W górę strony